Znajomosc jezyka angielskiego w stopniu komunikatywnym

Tłumaczenia, bez względu na ich sposób, wymagają niewątpliwie doskonałej nauki języka obcego wraz z jego kontekstem kulturowym. Są zawsze tłumaczenia, jakie chodzą do chwila stresujących, mniej wymagających także takie, które potrzebują od tłumacza zaangażowania stu procent siebie, i jakie dodatkowo kojarzą się z szerokim stresem. O jakich tłumaczeniach mowa? Stanowią obecne szkolenia konsekutywne.

Cóż to takiego?

Tłumaczenia konsekutywne chodzą do kategorii tłumaczeń ustnych. Już sam ten fakt wymaga od tłumacza dużej wytrzymałości na stres. Tłumaczenia takie polegają na tym, że najpierw przemawia mówca, i jeśli on milknie, tłumacz przekazuje słuchaczom tę tąż treść, ale przełożoną obecnie na język docelowy. Oczywiście mówca doskonale zdaje sobie rzecz spośród obecnego, że musi robić odpowiednie przerwy, odpowiednio do ostatniego, czy tłumacz jest do dyspozycji notatki również z nich wraca tłumaczenie, czy same jedynie słucha, zapamiętuje także na platformie tego, co zapamiętał, przekazuje przełożoną treść.

Czy takie określania są łatwe?

Z pewnością nie należą do łatwych, choćby nawet przekładana myśl była jasna, niespecjalistyczna. W obecnego gatunku tłumaczeniach należy uwzględnić fakt, że tłumacz musi wiedzieć perfekcyjnie język. On nie ma do dyspozycji słownika, jak jego koledzy, którzy tkwią w biurze i tłumaczą jakieś dokumenty. Nie pamięta więcej czasu na myślenie. Przekład musi być przeprowadzony tu i teraz. Niestety w czasie umówionych 24 czy 48 godzin. Ale tak na bieżąco przed słuchaczami. A tłumacz pragnie być nie tylko osobą doskonale znającą język, ale i opanowaną, odporną na stres i wcale pamiętającą to, co słyszy.

Tłumaczenia o charakterze konsekutywnym są trudne. Lecz są więcej osoby, które sztukę takiego tłumaczenia doskonale pojęły. W Polsce jesteśmy niewątpliwie wielu wybitnych tłumaczy, którzy nasze stanowiska pracują na najszerszym stopniu. Widzimy ich przy innego sposobie spotkaniach biznesowych, konferencjach prasowych, czy negocjacjach.