Stosunki miedzynarodowe bilateralne

Kontakty międzynarodowe są niezwykle średnie w dobie globalizacji. Nowe wynalazki w sferach transportu i komunikacji znacznie skróciły dystans między państwami, a nawet kontynentami. Teraz adresat otrzymuje list po paru dniach, i nie po kilku miesiącach, jak wtedy pozostawało wcześniej. Zawsze można też do kogoś zadzwonić i połączyć się bezpośrednio. Droga na dodatkowy koniec świata nie zajmuje już lat, ale wystarczy jedynie parę godzin samolotem. Współcześnie odległe kraje są dla nas na wyciągnięcie ręki i dzięki mediom - prasie, telewizji, internetowi.

Pojawiło się wiele różnych ofercie współpracy. Wyjazdy zagraniczne były się większe oraz tańsze, a co wewnątrz tym idzie - także bardzo częstsze. Obecnie bez problemu można zdobyć się na pozostały kontynent, gdzie obowiązuje zupełnie nowa kultura również odmienne obyczaje. Wystarczy bilet na samolot dodatkowo silna wylądować w Azji, w Afryce czy na egzotycznej wyspie. Zamienia się także sytuacja polityczna na świecie. Po dokonaniu strefy Schengen zniesiono większość granic w Zgody Europejskiej a wszelki jej mieszkaniec może łatwo podróżować między państwami.

Intensywne kontakty wielokulturowe wymagają dobrego przygotowania. Firma, jaka chce pozyskać nowe rynki zagraniczne, wiele weźmie na zajęciu odpowiedniego pośrednika, który dobrze przedstawi proponowaną ofertę. Bardzo cenne są w tym faktu tłumaczenia ustne. Polskie biuro w asyście tłumacza może podbić targi międzynarodowe, bezpośrednio dochodząc do zainteresowanych. Wizyta przedstawicieli japońskiego koncernu motoryzacyjnego w naszej fabryce przebiegnie znacznie sprawniej w obecności tłumacza. Bez tłumacza nie mogłyby się odbywać także spotkania polityczne na stanie międzynarodowym. Obecność osoby, która zna daną kulturę, pozwala uniknąć wpadek i niejasności. To pomocne w odpowiednich negocjacjach, gdzie czasem drobne szczegóły mogą zaważyć na powodzeniu transakcji.